Nechtěla jsem to sem dávat, ale ukázalo se, že je to potřeba. Všechny texty na tomto blogu jsou mé vlastní. Je to má tvorba a vztahují se na ni autorská práva. Pokud chcete něco mého použít, prosím požádejte mě o to. Pokud to neuděláte a já to zjistím, máte smůlu, neboť jsem bohatá svině, co si může dovolit vlastního právníka. 

Darwin a nemrtví

9. srpna 2010 v 13:35 | Maruška |  Týdenní masáž
Slovo úvodem
O druhu Homo sapiens desmodae se toho obecně mnoho neví. Tedy, ví se toho hodně ale často se jedná o smyšlenky ba dokonce bludy. I ve vědecké obci se šíří řada nepodložených informací, proto jsem se rozhodla sepsat základní popis tohoto zásadního druhu. Zejména pak jsem ve své práci zdůraznila historický vývoj druhu sapiens desmodae, stejně tak jako odchylky v jeho popisu, které jsou zřejmě původcem mylných informací ve společnosti. Doufám, že čtenáři tohoto referátu se pak budou v poddruzích druhu sapiens desmodae lépe orientovat.


Homo sapiens desmodae (Člověk upíří /Upír/)

Vznik
Upír jako druh vznikl pravděpodobně již kolem roku 1000 a to v Evropě. Ke vzniku tohoto převážně nočního savce se váží jistá specifika. Na tomto druhu je totiž zajímavé, že se nerozmnožuje pohlavně (kromě jediné výjimky*1), nýbrž převážně tím, že člověk zemřel. Smrt takového člověka ale musela splňovat určité podmínky. Musel to být buď sebevrah, popravený, čaroděj zemřelý při provozování černé magie či oběť čaroděje. Jsou známy jisté regionální odchylky a tak se někde stávalo, že se upírem stal i slušný člověk, pohřbený bez obřadu. Dokonce byly zaznamenány případy, kdy se upíry stali lidé, přes které přeskočil vzteklý pes. Někde vliv magnetického pole Země v kombinaci s enzymy obsaženými v místní květeně způsobili, že se upíry stali i všichni lidé narozeni o Vánocích. 

Fyziognomie
Upíři v této rané době svého vývoje ještě neměli ustálený vzhled. Podle archeologických nálezů je rozdělujeme na několik poddruhů:
Homo sapiens desmodae subsp. osteomalacia
Tento poddruh se vyznačoval hlavně tím, že mu chyběly kosti. Byli nalezeny i ostatky jedinců bez nosu a dokonce bylo zaznamenáno užití kovových náhražek zubů. U poddruhu osteomalacia se také častěji vyskytoval Hirsutismus (více tady).
Homo sapiens desmodae subsp. orientalis
Tento se vyznačoval speciálními morfologickými schopnostmi. Podle některých badatelů byl dokonce schopen měnit svoji podobu. Tohoto východního zástupce druhu desmodae poznáme jednoznačně podle rozeklaného jazyka. Jak se zdá, zástupci tohoto poddruhu často trpěli hluchotou či slepotou.

Etologie
Zde se setkáváme se širokou škálou chování, kdy se zřejmě slabší jedinci omezovali na strašení o nocích a škodu na domestikované zvířeně. Typickým příbytkem upíra byl hrob, kam se musel vždy před svítáním znovu uložit. Jak se zdá, díky tomuto opatření i upíři zachovávali svou čerstvost a bylo pro ně velice těžké zemřít. Celkově se tento druh vyznačoval překvapivou agresivitou a dá se zařadit mezi predátory.

Exitus
Jak už jsem naznačovala, pro běžného upíra bylo velice těžké zemřít. Jeden z prvních badatelů, který se tématu upírů obšírněji věnoval, byl irský vědec Bram Stoker. Ten ve svém díle naznačuje, že jsou upíři dlouhověcí, či snad nesmrtelní. Aby jedinec tohoto obzvlášť houževnatého druhu opravdu zemřel, bylo zapotřebí jeho tělo probodnout kůlem, šípy, zavalit kameny či dekapitovat.

Evoluce
Jak se zdá, druh desmodae je překvapivě přizpůsobivý a jak jeho fyzignomie, tak jeho návyky a dokonce i způsob rozmnožování se za několik století jeho existence dramaticky změnily.
V devatenáctém století došlo ke zlomu ve výzkumu tohoto druhu a ukázalo se, že stěžejní roli v rozmnožování a životaschopnosti upírů má krev. Podle tehdejších zdrojů se zdá, že upíři se v té době živili pouze lidskou krví. Jak se zdá, ve vědecké obci tehdy dokonce převládá názor, že upíři nejsou samostatný živočišný druh, ale pouze lidé nakažení virovým onemocněním. Toto naštěstí vyvrací členové Královské vědecké společnosti. Tento blud byl spojen s podivnou schopností upírů vytvořit nového upíra z obyčejného člověka tak, že jej kousnou. Jak se ukazuje, tato schopnost převládá u upírů dodnes. Podle nejnovějších poznatků jsou dnes někteří upíři schopni i pohlavního rozmnožování - jak mezi sebou, tak s lidmi. Tento mezidruhový akt je v přírodě velmi ojedinělý a zatím ani není jasné, zda jsou kříženci těchto dvou druhů životaschopní a plodní.
Fyziognomie se během staletí ubírala několika směry. U poddruhu Homo sapiens desmodae subsp. demonis se vyvinuly ostré drápy, výrazné nadočnicové oblouky a vrásnění na lebeční kosti (os frontalis). Zatímco Homo sapiens desmodae subsp. bellus se vyznačuje velkou podobností s člověkem. Tento poddruh se v některých pramenech dělí ještě na subsp. bellus normalis a subsp. bellus lucidus. O tom ale později neboť poddruh lucidus byl objeven až v roce 2005. 
Všechny druhy trpí i nadále silnou nesnášenlivostí světla, pravděpodobně se jedná o získanou alergii, či přecitlivělost způsobenou nedostatkem pigmentu. Jediný, kdo se tomuto dokázal přizpůsobit je až nedávno objevený bellus lucidus. Ten nejenže nemá alergickou reakci na sluneční svit, ale jeho pokožka se dokonce pod vlivem UV záření třpytí. Jak se ukázalo, tento nový druh už ani nemá typické návyky svých předchůdců. Ztrácí se vlastnosti predátora, ale podle posledních záznamů očividně přetrvávají některé oční vady. Zřejmě proto je nucen tento druh často a dlouho zírat. Kromě jiného se očividně snižuje schopnost adekvátně reagovat na podněty, nicméně se neuvěřitelně vyvinula schopnost být "sladký" či "roztomilý". O tento zásadní objev se zasloužila americká vědkyně Stephenie Meyer. 
Ukazuje se, že tyto zásadní evoluční změny budou mít zřejmě za následek vyhynutí druhu, neboť takovýto tvor je ve své podstatě neschopný. Tak to alespoň vyplývá z pozorování předními odborníky na druh sapiens desmodae. Pokud nebude vyhnutí, pravděpodobně se o zachování nového poddruhu pokusí vybrané zoologické zahrady (San Diego) a genetické laboratoře. Zájem o projekt projevil i CERN.
V návaznosti na objev poddruhu bellus lucidus se však stala neuvěřitelná věc. Objevil se Homo sapiens desmodae subsp. bellus internetus. A tím, že se objevil myslím naprostou populační explozi. Zničehonic se vynořili tisíce, neřkuli statisíce tohoto specifického poddruhu upíra po celém světě. Jejich výzkumu se věnovala i Lilithen, jejíž práce na tomto poli nezná soupeře. Odkaz dodán později: zde!
Subsp.
bellus internetus je zatím posledním objeveným druhem.

Závěr
Druh Homo sapiens desmodae za svou krátkou existenci prošel neuvěřitelným vývojem. Jak se zdá, je životaschopný a pro kulturní a společenskou veřejnost velmi důležitý. Evoluce tohoto druhu má svá specifika, vyznačující se především skvělou pracé badatelů a přelomovými objevy. Zejména konec dvacátého a začátek jedenadvacátého století se vyznačuje bouřlivým vývojem. Věřím že se tento druh z hledáčku vědců neztratí a i nadále bude zkoumán a pozorován. Neboť co jiného by vědecká obec měla dělat, než je přinášení informací o těchto vzácných a úžasných tvorech.

Otázky k zamyšlení:
Co jste si pod slovem upír představovali když vám bylo 13?
Jak si upíra představujete teď?
Jak si upíra představují třináctiletí dnes?

- -- --- ---- ----- ------ ------- ------- ------- ------- ------- ------- ------ ----- ---- --- -- -

1) a tou je obcování čarodějky s démonem

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zina Zina | Web | 9. srpna 2010 v 13:46 | Reagovat

Super článek :) Nádhera
K tomu zamyšlení.. ve třinácti pro mě byl upír dospělý muž, který byl zlý a pil krev - jednoduše řečeno, měla jsem z něj strach (dnes je to pro mě taky dospělý muž, který pije krev, ale spíše k němu vzhlížím XD)
A třínáctiletí dnes?.. hmm, koukni na to podělané Stmívání a hned budeš vědět, jak je asi viděj :(

2 *Mlle.Juillet *Mlle.Juillet | Web | 9. srpna 2010 v 13:52 | Reagovat

Nejdřív jsem tomu tak trochu věřila, ale potom to UV a vědkyně Stephanie no... Zasmála jsem se...:D

3 *Mlle.Juillet *Mlle.Juillet | Web | 9. srpna 2010 v 13:53 | Reagovat

[2]: aale jinak výborný referát...

4 Geisha Geisha | Web | 9. srpna 2010 v 13:53 | Reagovat

Skvělej článek :)
Ve třinácti jsem měla upírský období, chtěla jsem být upírkou :) Upír pro mě byl naprosto kouzelný tvor a zbožňovala jsem film Interview s upírem :)
Teď už bych upírem nechtěla být, nicméně jako fantasy je to pro mě pořád super záležitost....a Interview s upírem mám ráda pořád :D
A dnešní třináctiletí? Řekla bych (jak už bylo řečeno výše), že Drákula už bohužel vyšel z módy (nicméně já mám pořád ráda "starý" upíry) :D

5 Jane Jane | Web | 9. srpna 2010 v 14:14 | Reagovat

Naah, o upíry jsem se nikdy moc nezajímala, v období kolem mého třináctého roku života mě spíš bavilo roleplaying za elfíky a čaroděje/nice/mágy. K upírům jsem taky měla trochu odpor díky Zeměploše (ale Otto Schreklich je stejně slaďouš) a později i díky Stmívání, které je btw opravdu zabilo.
Dnes třináctiletí nebo spíš třináctileté upíry znají hlavně z rostoucího fenoménu kolem Twilight ságy, tudíž jako třpytící se tvory s výrazem koštěte v zadku. Taktéž vlkodlaky jako opálené svalovce bez potřeby oblečení.

6 Mami Mami | Web | 9. srpna 2010 v 14:18 | Reagovat

Perfektní "vědecký" článek.

1. Věřila jsem, že alespoň jeden nemrtví existuje a čeká na mě, abychom se mohli toulat věčností.
2. Homo sapiens desmodae neexistují, existuje pouze pár vyšinutých Homo sapiens, kteří si na upíry hrají.
3. To se tento týden právě dozvíme.

7 Reni Reni | Web | 9. srpna 2010 v 14:28 | Reagovat

Krásný článek, jinak k otázkám:
1) opravdu si to už nepoamatuju
2) Opravdu nevím, po tom co jsem četla...A potom, co jsem četla předtím..jsem zmatená XD Ale představovala jsem si pod tím subkulturu jistých lidí, kteří se sami nazývaji "upíři".
3) Všichni vidí upíry jako nádherné tvory a představují si pod tím Roberta Pattinsona *blije*

8 Maruška Maruška | Web | 9. srpna 2010 v 16:53 | Reagovat

díky za názory :-D asi začnu otázky dávat ke každému článku, vždycky z toho vyjde něco zajímavého.
[2]: podívej se ještě na Brama Stokera. Kam se hrabe nějaká Stephenie ;-)
[4]: ha! Interview s upírem je skvělé! Díky za tip na dnešní večer.
[5]: koukám že nejsem jediná LARPerka na blogové scéně. Nebo se mýlím?
[6]: Tím, že se to dozvíme myslíš právě Téma týdne? Já už jsem si chvíli myslela, že k vám jede na návštěvu třináctiletá neteř nebo tak něco...
[7]: vůbec se Ti nedivím, že se v tom nevyznáš. Přesně pro tyto účely jsem napsala tento článek - aby si to utřídili ;-)

9 Lilithen Lilithen | Web | 9. srpna 2010 v 17:24 | Reagovat

Když mi bylo kolem třinácti, tak jsem se pořád dokola dívala na Interview s upírem, takže moje představa upíra vypadala asi jako Lestat z tohoto filmu :)
Pokud jsou, tak je nejpravděpodobnější asi vize normálního, do okolního světa zapadajícího člověka, který má nadschopnosti.
Jako modela co ve světle slunečním světélkuje a po nocích loví pumy :D

10 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 10. srpna 2010 v 10:23 | Reagovat

Ahoj,
máš moc zajímavý blog, a bezesporu také zajímavý článek! Pokusím se odpovědět na otázky:
Vesmíre div se, Interwiev s Upírem jsem v životě neviděl. Ve třinácti jsem si upíra představoval přesně podle staré dobré šablony - to znamená upír z Dračáku, který hraji dodnes a tenkrát jsem s ním začínal. Takže nestvůra, ale i člověk skrývající se před společností alá Sapkowského Regis.
Na druhou otázku je ještě lehčí odpověď - moji představu o upírovi nepokřivil žádný člověk ani film, a stará vampířiska co už dneska hází do starého železa můžou někde pořád existovat, no ne?
A dnešní třináctiletí jsou tedy pěkně namyšlení, pokud si představují upíry tak, jak se domnívám. Vždyť oni z nich ani nemají strach! Až na ně někdo v noci vybafne, budou chtít autogram...
Tvé Stvoření

11 KatyRZ KatyRZ | Web | 10. srpna 2010 v 16:51 | Reagovat

Tedy já bych s článkem v jednom bodě polemizovala. Řekla bych, že druh bellus lucidus je pohopouhým výmyslem a ani paní Meyer bych nepovažovala za nějakého skutečného vědce. Pravděpodobně se jedná spíše o fantastu a snílka a toho Edwarda vymyslela opravdu sladce (a nenechte se mýlit, mám ráda Stmívání) ;).
Ve 13? Copak si pamatuju, co jsem v té době četla. Možná, že už Nowak a jejího skvělého Vlada Draculu, možná že Lumlyho Nekroskopa. Od těch dob se mé představy moc nezměnily. Vždycky jsem v nich viděla temnotu, nebezpečí, bolest, osudovost ... Nikdy nezapomenu na temné cosi, ležící v zapomenuté hrobce na stráni kdesi v Rumunsku (Nekroskop). A samozřejmě taky romantiku. Už od dob Drákuly to k upírům prostě patří ...
Dnes? Bellus internetus je velký fenomén, který drobátko to kouzlo upírů ničí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.